Forsøk – fotosyntese hos vannplanter

Beskriving: 

Illustrasjon: Stepa / Kristin Bøhle. Lisens: Public Domain Dedication. Kilde: ndla.no

 

  • Gjennomføre et kvalitativt og kvantitativt forsøk.
  • Lage en vitenskapelig presentasjonsplakat (poster).
  • Føle på hvordan det er å være forsker.

Yrkesrelevanse – forberede elevene på en studiehverdag.

 

Om undervisningsopplegget (rammer)

Gjennomføre et praktisk arbeid som tar 2 undervisningstimer. For å få resultat må dette arbeidet deles opp i to bolker av 1 undervisningstime. Forsøket må stå minst 1 uke for å få et resultat (og da må man kanskje gjennomføre underveismålinger av resultatet). Dette forsøket tar utgangspunkt i eksamensoppgave (H2011).

Utstyr som må handles inn på forhånd

  • Akvarieplanter (spør etter planter som produserer mye oksygen)
  • Næringsmiddel for vannplanter

Veiledning for elevene som skal lage en vitenskapelig poster, samt produksjon, kan ta opptil 3 undervisningstimer. For mal, se: http://colinpurrington.com/tips/poster-design

 

Læringsmål for økta/opplegget

  • Lære om fotosyntesen og hvordan ytre faktorer påvirker fotosyntesen
  • Lære å lage en forskningsplakat (poster)
  • Lære å presentere forskningsresultatet sitt muntlig
  • Vurdere gyldighet og troverdighet i egen forskning
  • Forstå hvordan man skal sette opp et forsøk for at det skal gi pålitelige forskningsresultater
  • Vurdere forskningsmetoden

For mer generelle vurderingskriterier, se http://www.naturfag.no/binfil/download2.php?tid=1033696

Forslag til gjennomføring

Læringsstrategier er vitenskapelig skriving og presentere dette muntlig. Bruke lesestrategier for å trekke ut faglig innhold av fagtekster. Tips til tverrfaglig prosjekt, la elevene skrive på forskningsplakaten på engelsk.

Utstyr:

  • Vannplante
  • Næringsmiddel for vannplanter
  • Temperaturmåler
  • Saks
  • Linjal / vekt for å få lik mengde planter i hver prøve
  • 500 mL begerglass
  • Målesylinder / plombert sprøyte
  • Glasstrakt
  • Aluminiumsfolie
  • Lyskilde (PS: Sjekk lyskvaliteten)

 

Fremgangsmåte:

  1. Fyll en bøtte med vann og tilsett nødvendig næringsmiddel. Mål temperaturen i vannet.
  2. Fyll vann fra bøtten i begerglasset.
  3. Klipp av stilken til planten – under vann i begerglasset! Mål opp lik lengde at vannplanten i alle prøvene.
  4. Plasser planten i trakten som er opp ned i begerglasset.
  5. Fyll en målesylinder/plombert sprøyte med vann, og sett det på hodet på toppen av hver trakt.
  6. Plasser plantene utover et bord i forskjellig avstand fra lyskilden.
  7. Lag 2 stk. paralleller til (ev. så mange man har utstyr til).
  8. Les av mengde gassproduksjon (ml) hver dag i 7 dager.

 

Forskningsplakaten bør inneholde følgende punkter:

  • Tittel og forfatter
  • Introduksjon
  • Utstyr og metode (ev. figur av forsøksoppsettet)
  • Resultater med nødvendige tabeller og grafiske fremstillinger
  • Diskusjon og feilkilder (konklusjon står nederst i diskusjonen, dersom man har en problemstilling i introduksjonen)
  • Kilder

Dette undervisningsopplegget kan avsluttes med muntlig presentasjon eller en forskningskonferanse (der man kan invitere andre faglærere og ledelsen).

Vurdering for læring

Et tips kan være å bruke hverandrevurdering under forskerkonferansen. Elevene vurderer hverandre for å bli bedre på sin egen forskningsplakat og presentasjon av denne. Hele prosessen kan brukes til vurdering for læring.

Godt opplegg, inkluderer både lese- og skrivestrategier.